Krásné upravené nehty ozdoba každé ženy...

Tetování hennou

Něco už jste o henně slyšeli, ale stejně nevíte, co to vlastně je a k čemu se používá?
Nebo znáte tradiční hennu na vlasy a zajímá vás, kde se vzala a co vlastně obsahuje?
Láká vás tetování, ale radši byste nejprve zkusili nějakou malůvku „nanečišto“?
Už jste si hennu koupili, ale nevíte, jak ji aplikovat?

Budeme se snažit všechny vaše otázky dostatečně zodpovědět a třeba vás navnadíme a hennu si domů pořídíte i vy.

Henna má dlouhou historii, která souvisí s tradicí a rituály, i když v poslední době se z ní stává spíše módní hit. Může za to třeba Madonna, která si ji jednu dobu velice oblíbila a tím ji zvedla popularita. Na naší tuzemské scéně si obrázky malované hennou pořizovala Iveta Bartošová.
Většina z nás se s hennou setkala na dovolené u moře, kde ji místní domorodci za poplatek aplikují na vaše tělo. Při tom není problém si hennu koupit a doma si nějaký jednoduchý obrázek na těle namalovat, při troše cviku zvládnete i složitější motiv. A pokud se na to necítíte, existuje nespočet tetovacích salonů, kde vám rádi poslouží.


1. Co to vlastně henna je?

Henna je tropický keř ( Lawsonia inermis nebo Lawsonia alba), který roste převážně v oblastech se suchým a horkým klimatem jako je Střední východ nebo Indie. Henna, jak ji známe my, tedy hnědočervený prášek, vzniká rozemletím sušených listů nebo mladých výhonků tohoto keře. Ten dosahuje asi tak 6 metrů, má bílé nebo žluté květy a nasládle voní.
Čím to je, že vlastně henna barví?
Obsahuje totiž velké množství pigmentů – karoten (oranžový) a xantrofyl (žlutý), dále také chlorofyl A a B. Když hennu smícháte s vodou, vznikne vám pasta a pigmenty se rozpustí ve vodě. Při kontaktu s pokožkou se tyto pigmenty spojí s buňkami a na delší dobu (nanejvýš měsíc) vám vydrží barvička na kůži. Henna má i jiné přednosti než jen schopnost zbarvit kůži či vlasy – osvědčila se i v medicíně při léčení různých mykóz, vředů či ekzémů. Henna má chladivý účinek na kůži, posiluje vlasy a dává jim zářivý lesk. Také zachycuje sluneční paprsky UV (proto když se opalujete a máte zrova obrázek dělaný hennou, kůže pod ním se neopálí).


2. Historie henny

Možná o henně slyšíte poprvé, ale ve skutečnosti ji lidé, především ženy, využívají již po tisíciletí. V Evropě nemá takovou tradici jako v Asii či v Africe, protože se tam dostala mnohem později a ani dnes není masově využívána.
V Egyptě byla používána k mumifikačním účelům nebo pro barvení paruk. Zdobení těla hrálo velkou roli téměř při každé důležité etapě života, jako je narození, přechod do dospělosti či smrt, nebo při významných situacích, čímž byl třeba lov nebo válka.
Stejně tak v Indii má malování ornamentů na tělo hlubší význam a skrytou symboliku. Hlavními motivy, které Indky na své těla malují, jsou ptáci, květiny a další přírodní motivy. Na Blízkém Východě se také slaví tzv. Hennová noc – nevěsta si na den nechá ozdobit paže, ruce, kotníky atd., jelikož věří, že jinak by měla v manželství smůlu. Navíc malované ornamenty symbolizují krásu a kdy jinde chce být žena krásnější, než v den své svatby.
Jinak není neobvyklé, že se ženy na středním východě dekorují hennou každé dva týdny. Aby dosáhly co nejtmavějšího odstínu, přidají do henny uvařený citron – kyselost totiž činí barvu trvanlivější a tmavší.
Protože existuje mnoho stylů ornamentů, existuje i rozdělení podle motivů, alespoň pro zajímavost jich pár uvedu:

 • Rajasthani – květinové motivy, jemné linky, tetování působí jako krajka
 • Gujarati, Marwari – oblíbený je motiv pávů
 • African mehndi – geometrické obrazce (tradice v Maroku)
 • Mughlai, Khujaraho – květinové motivy
 • Arabic – arabesky, arabské ornamenty

3. Aplikace henny


3.1. Co vlastně zdobit
Ačkoli v Indii si dívky a ženy zdobí převážně ruce (celé dlaně až k zápěstím) a kotníky, západní země používají hennu spíše jako náhražku klasického tetování. Tudíž se meze nekladou – ornamenty malované hennou si můžete nechat dát kamkoli. Oproti klasickému tetování máte jednu obrovskou výhodu – že tetování hennou je naprosto bezbolestné a zdraví neškodné, takže si můžete nechat zdobit i místa, kde je citlivější (tenčí) vrstva pokožky.

3.2. Druhy henny
Stejně tak, jak roste oblíbenost henny, roste i trh s produkty z henny. Henna se dělí podle toho, kde je pěstována (henna egyptská, arabská, marocká, indická, iránská, indonézská) a také podle způsobu použití. Alespoň základní rozdělení je takové:

 • Červený henna pudr - zabarvuje kůži do červena. Je vhodný zejména jako svatební tetování, nebo pro tanečnice kathaku. Vhodný je spíše pro světlou pleť.
 • Hnědý henna pudr - užívá se k aplikaci henny na ruce, nohy, tělo i moderní tetování.
 • Černý henna pudr - směs prášku z henny a chemikálií. Je v něm mnoho syntetických přísad proto, aby barvil černě. U některých lidí vyvolává silné alergické reakce.
 • Rostlinný henna pudr - nejčastěji se používá k barvení vlasů. Je to směs prášku z henny a bylinek. Je ideální pro regeneraci vlasů.
 • Neutrální henna pudr - vyrábí se z různých druhů lístečků henny. Používá se jako symbol na náhrobní kameny jako požehnání.
 • Henna pasta - prodává se v hliníkových tubách s plastikovým hrotem přímo k aplikaci. Je nutné dbát na datum spotřeby, jelikož tyto pasty bývají často prošlé.

3.3. Jak na to?
První možnost je taková, že si zajdete do profesionálního studia, kde si za aplikaci malůvky zaplatíte. Ceny šly hodně dolů, takže pokud chcete hennu udělat jen příležitostně, není problém na internetu najít studio, kde vám vaše přání splní. Ztrácíte ale to potěšení z toho, vytvořit si sama šablonu a sama si malůvku vytvořit. Navíc ne každý je z hlavního města a má na výběr desítky studií, že. Pro ty z vás, které si budou na tělo malovat sami, máme pár základních rad. Chce to především trpělivost, protože malování hennou je především o cviku. První obrázek se vám asi nepodaří na 100%, ale věřte tomu, že vám udělá větší radost, než ten udělaný ve studiu. Jinak asi zbytečná informace je, že tetování hennou je bezbolestné, jelikož nedochází ke vpichu do kůže, tudíž nemusíte mít strach o své zdraví, ani se bát, že by ste se výsledného obrázku celý život nezbavila.
Prvním krokem je obstarání si barvy – henny, kterou dnes lehce seženete na internetu nebo ve specializovaných prodejnách.

Výběr máte např. z:
 • Henna Penna – toto pero je určeno k uměleckému tetování těla. Vydrží vám asi sedm dní, pro zvýšení účinnosti můžete vzor potřít citronovou šťávou, popřípadě během zasychání obrázku (samotné schnutí je velmi rychlé), můžete kůži „vyfoukat“ fénem. Tetování vydrží déle, pokud se vyhnete chlorované vodě a nebude místo zbytečně mechanicky dřít (takže vynechat peeling atd).
 • Henna Lips – je konturovací tužka na rty, která oproti běžným konturkám neobsahuje žádné chemikálie. Po aplikaci se nemusíte vyhýbat jídlu ani polibkům, vydrží vám celý den.
 • Henna Eyes – viz henna lips, akorát použití na oči
 • Henna Lipsize – je novinkou na našem trhu! Dodá plnější vzhled vaším rtům, čímž je přírodní alternativou ke kolagenovým injekcím, samozřejmě také o mnoho zdravější – obsahsahuje výtažky z pomeranče a přírodní oleje, takže vaše rty budou krásně jemné a zvlhčené.
Všechny tyto produkty jsou 100% přírodní, bez konzervačních nebo umělých přísad, vyrobené s ohledem na životní prostředí a nejsou zkoušeny na zvířatech. Zakoupit je můžete na stránkách henna-shop.cz.

Další internetové obchody, kde můžete zakoupit produkty z henny jsou:

Orientshop.cz
Henna.eu
Hennecolor.com

Pokud k dispozici nemáte henna pero, ale koupili jste si klasický pytlíček s hennou, pro aplikaci je nejvhodnější párátko nebo sirka (pro složitější vykreslené motivy v arabském stylu). Jestliže chcete spíše klasické tetování, není nic snažšího, než si udělat šablonu na lepící papír, obkreslit ji na tělo a vybarvit. Důležité je mít po celou dobu napnutou kůži, aby nebyl obrázek nijak zdeformovaný vrásky či záhyby kůže. Do henny lze přidat silnou kávu nebo čaj, popřípadě citronovou šťávu či eukalyptový olej, ale záleží na každém, komu co víc vyhovuje a co mu bude více vonět. Před samotnou aplikací si místečko, které budete zkrášlovat, pár dní nekrémujte a udělejte si peeling, aby byla kůže hladká. Pak můžete začít s kreslením. Až bude vše hotovo, nechte hennu nejméně tři hodiny schnout (čím déle, tím lépe), můžete ji potřít citronem a až poté směs sloupněte. Je lepší začínat s většími, ne tolik obtížnými motivy, protože je potřeba mít pevnou ruku, tudíž s vykreslováním drobnějších motivů ještě počkejte.

 3.4. Jak dlouho mi tetování vydrží?

To ovlivňuje poměrně dost faktorů. Pokud si necháte nechat tetování hennou v zahraničí na dovolené, tatér vám nejspíš bude tvrdit, že to je ozdoba na celé léto, přinejmenším na měsíc. Pokud vám tak dlouho skutečně vydrželo, máte opravdu štěstí. Z mé zkušenosti takové tetování vydrží tak 14 dní. Hodně záleží také na tom, jaký jste fototyp –obecně platí, že lidem se snědší pletí vydrží henna déle než těm plavovlasým a mají výraznější (tmavší) odstín.

Pokud si kupujete hennu v obchodě, není problém zeptat se obsluhy, jestli s tou či onou konkrétní barvou nemá zkušenost. Popřípadě na každém produktu je napsaná přibližná doba, jak dlouho henna na vašem těle zůstane.

ZDROJE:
Mineralfit.cz
Zena-in.cz

12.06.2008 13:53:11
misa kroupova
nails_bg.jpg

Jaký máte drápky???

Gelový (2519 | 31%)
Akrylový (1993 | 24%)
Přírodní (1943 | 24%)
Okousaný :-( (1720 | 21%)
Veškerý text je získán hlavně z internetu a literatury.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one