Krásné upravené nehty ozdoba každé ženy...

Airbrush

 americká retuš ve službách nail art

Co nového do nail artu přináší stříkací pistole a jaká kouzla s ní dokážete? Workshop vede zkušená nail artistka Monika Naimanová-Marečková.

Proč o něm tak málo víte

Tenounké štětečky, barvy na nail art a zručné manikérky, které své klientele zdobí nehty, najdete v mnohém nehtovém studiu u nás. Stříkacích pistolí s kolekcí šablon a speciálních barev v tubě potkáte pomálu, přitom přinášejí nail artu novou dimenzi především díky možnosti hry s duhováním a díky využití motivů ze šablon (které si můžete vytvořit sami). Jak říká Monika Naimanová-Marečková, důvodů, proč se airbrush zatím nerozšířil by se našlo hned několik - ovládnout práci se „vzdušným štětcem“ náročné na čas a na vlastní technickou zručnost a také do technické výbavy musíte velmi investovat. Malování s airbrushem vyžaduje, abyste předvedli svou fantazii a kreativitu. Na druhou stranu se šikovné nail artistky podle expertů nemusí airbrushe bát, jeho ovládání se mnoho neliší od tahů s malířským štětcem. Kdo si rozumí se štětcem, zvládne I práci s airbrushem. Nejlépe se technika malování trénuje na procvičování rovných čar, křivek, stínování a kombinování barev. Zvládnutí techniky se musí trénovat a pilovat stejně tak, jako u jiných nehtařských technických disciplin, I když tato patří k těm náročnějším. Začátečníci většinou chybují ve špatném držení pistole a poněkud necitlivě ovládájí „spoušt“ (páčky). Mezi stinné stránky práce s airbrushem patří větší spotřeba barev, (než u klasických laků) a potřeba o něco delšího času na vytvoření výsledného efektu ve srovnání se zdobením při tradičním nail artu. Nail art s airbrushem si pohrává se světlem, stínem a barev, využívající vzduchu, velikosti trysky (u stříkací pistole) a šablon. Předností této techniky je vytvoření trojrozměrného obrazu na jakékoli ploše - tedy I na nehtu:. Každý nehet se tak stává originálem. Zdobení airbrushem ocení zvláště ti, kterým klasika zevšedněla a chtějí nosit něco, co se jinde nevidí. Vaše klientky se díky nové službě budou ve vašem studiu cítit hýčkány tak, jako nikde jinde. Se zdobením nehtů se díky „vzdušnému štětci“ můžete dostat nejvyšší úroveň, nehty vaší klientely budou vypadat jako dílka z nail artových soutěží.

Kolik si na něj musíte ušetřit?

Pořídit si kvalitní „air brush studio“ není zrovna lacinou záležitostí. Náklady na ně (barvy, kompresor, pistole, šablony) se pohybují kolem 50 000 Kč ( superpistole kolem 18 000 Kč, kompresor od 11 000 Kč výš). Životnost air brush studia je téměř neomezená, spíše záleží na kvalitě zakoupeného zařízení, kvalitě používaných barev, na umu nehtového designéra. Budete-li chtít, můžete své air brush studio použít i jako mobilní službu, přitom vaše profi „zavazadlo“ bude vážit kolem 15 kg. Udržuje se velmi snadno. Pistole se čistí vatovými tyčinkami a vysuší se buničinou. Narozdíl od nail artu s akryly, barvy na airbrush nijak nezapáchají a jsou vodou ředitelné. Na retuše obrázků lehko použijete prachobyčejnou mýdlovou vodu. Ke hře s obrázky vám postačí klasická paleta barev. Další odstíny si snadno namícháte, pokud k základním odstínům přimísíte bílou nebo černou (čímž je zesvětlíte nebo ztmavíte). Existují i třpytkové barvy, ale na ty musíte použít jinou trysku. Výrobci barev o míchání neradi slyší, ale ve Studiu MonaVera se s úspěchem míchají pomocí párátka v nádržce.Trik z praxe: Barvy zasychají rychle, ovšem pokud jim chcete trochu pomoci, můžete k tomu použít proud vzduchu ze stříkací pistole. Jak dokončíte práci, musíte okamžitě vyčistit pistoli, jinak se ucpe tryska. Pokud na to zapomenete, bude vám pistole krupičkovat, přinejhorším přestane stříkat úplně. Takové pistoli pomůže jedině speciální ředidlo.

Jak se pracuje se šablonou?

Musíte se ji naučit vidět dvojím zrakem. Prvoplánově sledujte umístění jednotlivých motivů ze šablony po ploše každého nehtu. Samozřejmě si můžete s desény vyhrát a podle jisté idey udělat každý nehet jako originál. Přesto, že vám šablona při malování celý nehet přikryje, musíte v druhém plánu mít dobrou představivost a vidět, jak budou vzory umístěné na barevných přechodech navrstvených barev (v duhování). Barevné vrstvení a desény nakonec musíte zafixovat vrstvičkou bezbarvého laku. Po týdnu s novým airbrushovým nail artem doporučte klientce, aby si nehty přelakovala znovu bezbarvým lakem, aby ji vše v perfektním stavu vydrželo až do doplnění. Zajímavé efekty tvoříte volbou průsvitného laku - buď matného, lesklého laku či UV, který barvy rozsvítí fialkovým nádechem.

Jaký provozní servis vyžaduje airbrush?

Pokud si pořídíte elektrostatický filtr, stáhnete své provozní náklady na nulu (pokud nebudete počítat zanedbatelné výdaje za elektřinu). Tento filtr (pořizovací cena se pohybuje kolem 6500 Kč) stačí vymýt vodou a zas jej vrátit na své místo. Papírové, uhlíkové či mechanické filtry se jeví jako méně nákladná investice, ale jejich životnost je velmi omezená. Rychle se zanesou a musí se vyhodit. U mechanických filtrů platí, že čím jsou hustší, tím snadněji se zanánášejí. Ve chvíli, kdy musíte takový filt vyměnit, stojí vás to finance (cena jednoho se pohybuje od 300 Kč výš, nový vám poslouží potřeba jej vyměnit jednou za tři neděle). „U elektrostatického filtru se investuje předem a pak již nic neutrácíte,“ zkušeně radí Monika Naimanová-Marečková.

Průkopnická historie

„Před lety se mi na dovolené ve Španělsku líbly obrázky, kterě malíři pomocí air brushe vytvářely,“ vzpomíná na své první setkání s touto technikou nehtová designérka Monika Naimanová-Marečková. „Moje kolegyně Veronika Šabacká nezávisle na mém objevu viděla na zahraniční výstavě nazdobe-né nehty pomocí airbrushe, začaly jsme se po něm pídit a zjistily, že u nás s ním nikdo nepracuje. Nakonec jsme první dobrou pistoli pořílily v zahraniční. Dnes je situace jiná, každý, kdo chce umět airbrush ovládat, může absolvovat školení.“

nails_bg.jpg

Jaký máte drápky???

Gelový (2519 | 31%)
Akrylový (1993 | 24%)
Přírodní (1943 | 24%)
Okousaný :-( (1720 | 21%)
Veškerý text je získán hlavně z internetu a literatury.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one