Krásné upravené nehty ozdoba každé ženy...

Struktura nehtu

STRUKTURA A ČÁSTI NEHTU

1. Kořen nehtu

Kořen nehtu je živou částí nehtu. Pávě tady se vytváří nové buňky, které vytlačují staré na povrch, kde vytváří nehtovou destičku, viditelnou část nehtu. Kvalita a zdraví buněk je základem pro silné, kvalitní nehty, protože po několik měsíců právě tyto buňky formují nehtovou destičku a volný okraj nehtu.
Potřebnou výživu kořene nehtu zabezpečuje množství cév a nervů. Přispívají tím k jeho zdravému růstu.
Když jsou nehty zdravé, za měsíc vyrostou v průměru o 2-3mm. Kořen nehtu je nejcitlivější částí celkové struktury nehtu a velmi citlivě se na něm projevuje drsné zacházení. Jakákoliv nehoda nebo nesprávná péče brzdí normální růst a způsobuje výskyt příčných rýh na nehtové destičce. Rýhy obyčejně po čase odrostou, ale při vážnějším poškození nehtového lůžka mohou zůstat natrvalo. Při některých chorobách (tyfus, zápal plic) se mohou rýhy objevit i na lunule a odstraní se až s odrůstáním nehtu. Na kořen nehtu se výrazně podepisuje stres a psychika, které mohou vyvolat nerovnoměrný povrch nehtu.

2. Lunula

Má tvar půlměsíčku, od čehož je odvozený i název. Je to nejsvětlejší část nehtu a zároveň i jediná část kořenu, která je vidět ( obyčejně jen na palcích ) . Její výskyt závisí na kombinaci neúplné keratinizace v nehtové plotýnce, která se pomalu odstraňuje. Někdy to trvá 1-2 měsíce.

3. Nehtová plotýnka (destička)

Nehtová plotýnka je viditelná část nehtu, která sahá od lunuly po volný okraj a neosahuje žádné cévky ani nervy. Vzniká keratinizací v kořenu nehtu. Někdy se zdá že nehtovou destičku tvoří pouze jedna vrstva. Ale obsahuje až 3 vrstvy stlačených buněk spojené zvlhčujícími látkami a lipidy. Vrstvy mají rozdílnou konzistenci: venkovní je tvrdá, prostřední o trošku měkčí a vnitřní vrstva, která se opírá o nehtové lůžko je nejměkčí.

4. Předělující linie

Linie která odděluje část nehtu připojenou k nehtovému lůžku a nehtový okraj. Je to místo kde začíná „bílá“ část nehtu.

5. Volný okraj

Část nehtu, která není spojená s nehtovým lůžkem a vyčnívá nad okraj prstu. Je to nejcitlivější, nejkřehčí a nejméně chráněná část nehtu. Lehko se poškodí při nárazech, ale i při nesprávné péči.

6. Nehtové lůžko

Je pokračováním kořenu a vypadá jako normální pokožka. Má vliv na cirkulaci, barvu a celkovou kvalitu nehtu. Slouží jako podpěrka pro nehtovou destičku. Nehtová destička se spojuje s nehtovým lůžkem pomocí drobných úchytek na vnitřní straně nehtu a nehtového lůžka. Takto je nehtová destička spojená s prstem až po koneček, kde vyrůstá a formuje volný okraj.

7. Nehtová kůžička

Přirozenou funkcí nehtové kůžičky je ochrana středního stádia vývoje kořenu, kdy se nehet formuje a sílí. Kůžička lemuje nehet ze tří stran a její buňky se neustále obnovují. Pokud kůžička není správně udržovaná a dostatečně pružná, mrtvé buňky se dostanou na povrch nehtu, čímž ho viditelně zkrátí a zpomalí jeho růst. V případě, že kůžička přilne k nehtu, nehet ji v při svém růstu táhne nahoru, což má za následek její rozdělení a vznik záděrů.

8. Hyponichium

Je to pokožka pod volným okrajem nehtu.
nails_bg.jpg

Jaký máte drápky???

Gelový (2519 | 31%)
Akrylový (1993 | 24%)
Přírodní (1943 | 24%)
Okousaný :-( (1720 | 21%)
Veškerý text je získán hlavně z internetu a literatury.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one