Krásné upravené nehty ozdoba každé ženy...

Pseudomonas aneb jak přejít přes zelenou

Dostat infekci nehtu není nikdy legrace, ale bakterie pseudomonas (Pseudomonas aeruginosa) je naštěstí jedno z jednoduše léčitelných onemocnění. Objevte s námi příčiny nazelenalého zbarvení nehtu i správné postupy, jak klienty vyškolit v předcházení tomuto nevábnému nehtovému kazu.

V lékařském a vědeckém světě je známa jako pseudomonas. V salonech ji nehtové techničky častěji popisují laicky - nazelenalé zbarvení. Ať už zvolíte odbornou terminologii nebo ne, nezměníte nic na faktu, že se jedná o nevzhlednou bakteriální infekci, kterou klient i technička (i okolí) zkrátka vidí jako nazelenalé zbarvení.
Bakteriální infekce pseudomonas se objevuje mezi nehtovou ploténkou a nehtovým lůžkem nebo mezi umělým nehtem a přirozeným nehtem. Viditelné nazelenalé, zelenohnědé až černé zbarvení nehtu představuje vedlejší produkt infekce a je způsobeno pigmentem. Někteří lidé často špatně diagnostikují pseudomonas jako plíseň (Aspergilus niger). K této záměně dochází v nehtových studiích, bohužel, velmi často. Důvod je nasnadě – onychomykózou, nebo-li nehtovou plísní, trpí dvě až osm procent populace.

Zelená vlna

Tento typ bakterie nejčastěji napadá nehty, ale může také postihnout další části těla, včetně očí. Bakterie se přenáší obvykle v ovzduší, ovšem lze se s ní setkat i na místech, kde se většinou plíseň chytá – v sauně nebo na plaveckém stadionu.
Nebezpečí nákazy pseudomonádní infekcí se zvyšuje vlhkostí. Předtím, než se infekce objeví na povrchu nehtové ploténky, musí být kontaminovaná bakterií. Jakmile se při prodlužování nehtu umožní bakterii, aby se zachytila mezi umělý materiál a přírodní nehet, začne růst. Bakteriím se daří v prostředí, kde není kyslík. Tam produkují tmavě zelenou látku zapříčiňující charakteristické nazelenalé zbarvení nehtu.
Pseudomonas se rovněž formuje, pokud nebyla na nehtové ploténce důkladně odstraněna dříve, než byl nanášen nátěr, nebo pokud se bakterie nějakým způsobem dostala mezi nehtovou ploténku a umělý materiál poté, co klient opustil salon.

Nebezpečí nákazy

Pseudomonas obvykle postihuje již poškozený nehet nebo nehet napadnutý onycholýzou (defekt vedoucí k vypadávání nehtů) nebo paronychií (zánět nehtového lůžka). Naprostá většina infekcí postihujících nehty je způsobena techničkou. Jako příklad: dotkne-li se klient nehtem obličeje a nehet není znovu očištěn, šance nakazit se infekcí enormně vzrůstá – technička i klient si musejí umývat ruce před každým úkonem. Technička vždy individuálně očistí nehtovou ploténku těsně před nanášením materiálu. Když odstraní vlhkost, oleje a tuky z povrchu nehtu předtím, než je materiál nanášen, nakažení klientky je velmi nepravděpodobné.
Pokud zákaznice přijde na prodloužení nehtů a při něm se bakterie dostane pod nehet, obvykle se infekce neobjeví. Ale jestliže se sama pokusí přilepit zvednutý nehet, šance na vznik infekce je velká, jelikož zde není žádný kyslík, a to dává šanci bakteriálnímu bujení. Proto klientelu vždy pečlivě varujte. Poučte ji, aby namísto experimentování raději navštívila vás. Odraďte ji před případným neodborným ošetřováním problematické partie. Vzdělávejte klientky, aby se nebály aplikace umělých nehtů, ale sama se mějte na pozoru, abyste nedala příčinu jejich vzniku. Cílem k úspěchu je dodržování všech správných hygienických opatření během práce.
Když k vám do salonu přijde klientka s nazelenalým nehtem, vysvětlete jí, proč nemůžete s jejími nehty pracovat. Riziko nakažlivosti je u pseudomonas sice nízké – nepřenáší se totiž z člověka na člověka – a pokud klientku nechcete odmítnout, držte se následujícího hygienického opatření: jakmile použijete pilník na nakažený nehet, zabalte ho do plastikového obalu a vyhoďte do koše. Nikdy jej nepoužívejte na další nehty.

Zbavte se zelené

K odstranění infekce pomůže i následující postup: odstraňte materiál, abyste mohla doplňovat. Lehce obruste kaz až k odkrytí nehtové dutiny a odstraňte všechnu vlhkost a mastnotu ulpívající na povrchu. Pokud je kaz velmi tmavé barvy, zvažte celou situaci a pravděpodobně zanechte na určitý čas nanášení dalšího materiálu. Nechte nehet před obnovou umělých nehtů odpočinout a zpevnit. Informujte klientku, aby udržovala nehet čistý a suchý, používala rukavice, pokud bude ruce máčet ve vodě. Zároveň doporučte koupat nehet několikrát denně v kyselině octové. Bude však i tak trvat pár měsíců, než nazelenalý kaz přeroste nehet. Pokud se kaz rozvine či nevyroste během tří až čtyř týdnů, vybídněte zákaznici k návštěvě dermatologa.

Kde vám mohou pomoci

Skvělou zprávou pro vás a vaši klientelu je, že na problémy s vlasy a nehty se rozhodlo specializovat první lékařské pracoviště u nás. Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava otevřela v rámci svého kožního oddělení Centrum pro onemocnění vlasů a nehtů. Obdobné pracoviště najdete pouze v Praze, ovšem zaměřuje se pouze na vlasy.
Více informací můžete hledat na internetové adrese ostravské nemocnice - www.fnspo.cz.
Akutní konzultace s dermatology můžete provádět také za pomoci internetu. Navštivte adresu www.zdravenehty.cz a ptejte se, nač potřebujete.

Budoucnost je růžová!

Přijde-li klient s nazelenalým zbarvením nehtu, nebojte se, ale s infekcí nepracujete. Být techničkou neznamená provádět pouze manikúru a pedikúru. Předpokládá se, že budete dostatečně informovaná o různých abnormálních nehtových stavech a nemocech, abyste udržovala nehty vaší klientely v pořádku a zdravé. Pokud máte námět na téma dalšího pokračování problému s nehty, dejte nám vědět!

nails_bg.jpg

Jaký máte drápky???

Gelový (2519 | 31%)
Akrylový (1993 | 24%)
Přírodní (1943 | 24%)
Okousaný :-( (1720 | 21%)
Veškerý text je získán hlavně z internetu a literatury.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one